info@laukodarzelis.lt +370 611 22224

Atmintinė

Kontaktai

Pavilnių regioniniame parke

Pūčkorių g. 5, Vilnius 11300 (žemėlapis)
Padalinio vadovas – pavilniu@laukodarzelis.lt, 8 611 22224
Smėlinukų grupės auklėtojas – 8 601 35866,
Kardžuvių grupės auklėtojas – 8 601 34233
Tyrinėtojų grupės auklėtojas – 8 674 36211

Vingio parke

M. K. Čiurlionio g. 106, Vilnius 03100 (žemėlapis)
Padalinio vadovas – vingio@laukodarzelis.lt, 8 618 12912
Vingio grupės auklėtojas – 8 601 35755

Ąžuolyno miško parke

Vydūno al. 4, Kaunas 50294 (žemėlapis)
Padalinio vadovas – azuolyno@laukodarzelis.lt, 8 686 65358
Ąžuolyno grupės auklėtojas – 8 609 45936

Facebook

Pavilnių uždara grupė – https://www.facebook.com/groups/pavilniulaukodarzelis/

Vingio uždara grupė – https://www.facebook.com/groups/542744029253911/

Ąžuolyno uždara grupė – https://www.facebook.com/groups/969221876462951/

Pradžia

Prieš pradedant lankyti Lauko darželį kalbėkite su vaiku apie naujus laukiančius pokyčius. Pasakokite kur keliausite, ką vaikas veiks, kiek laiko jis bus naujoje aplinkoje, kada jį pasiimsite. Pasakokite apie naujus draugus ir auklytes, kurios saugos ir globos. Klauskite vaiko, ar kas nors jį neramina ir kodėl. Sumažinkite jo nerimą draugiškais ir argumentuotais paaiškinimais.

Adaptacija – pereinamasis laikotarpis, kol vaikas pratinasi prie lauko darželio aplinkos ir auklėtojų. Pirmąsias savaites nusiteikite lankyti kartu su vaiku tol, kol pajusite, jog vaikas gali būti paliktas ir dėl to jausis gerai. Taip pat svarbu, kad pirmąsias savaites lankytumėte be praleidimų, o šeimos atostogas ir kitas ilgesnes išvykas suplanuotumėte kitu metu (arba atvirkščiai – nukeltumėte darželio lankymo pradžią).

Atvykimas ir išvykimas laiku yra labai svarbus tiek Jūsų vaikui, tiek ir lauko darželio kolektyvui. Ryte vėluojantis vaikas praleidžia svarbią ugdymo dalį – ryto ratą, jaučia papildomą stresą skubinamas, galiausiai gali nutikti taip, kad grupė jau bus išvykusi į žygį…  Tuo tarpu auklėtojui yra labai sunku organizuoti vaiko ugdymą, sunku užtikrinti visuminį kompetencijų vystymą. Vakare vėluojant tėvams vaikas priverstas jaustis nepatogiai, nes mato, kaip pas jo draugus vis atvyksta pasiilgę tėveliai, o pas jį vis dar ne… Be to, auklėtojas gali būti priverstas dirbti neplanuotus viršvalandžius.

Neatvykimas. Jei netikėtai pasikeitė planai ir tą dieną neatvyksite, iki 9 val. praneškite auklėtojai, kad neatvyksite ir neatvykimo priežastį. Jeigu planuojate tam tikrą laiką vaiko nevežti į Lauko darželį, prašome apie tai mus informuoti iš anksto ir įvardinti priežastį. Priežastis reikalinga tam, kad kitiems vaikams galėtume pasakyti, kodėl neatvyko Jūsų vaikas, jei to paklaustų, taip pat reikalinga dėl lankomumo žurnalo, kurį pildo auklėtojai.

Sveikata

Ligos. Sergantys vaikai (temperatūra, kosėjimas, nusilpimas, užkrečiama liga) turi likti namuose. Mes būtinai informuosime tėvus, jeigu pastebėsime, kad vaikui kyla temperatūra. Šiuo atveju vaiką privaloma pasiimti nedelsiant.

Sloga. Mes laikomės nuostatos, kad sloga pati savaime nėra liga. Tačiau sloguojantis vaikas prieš jį vežant pas mus turi būti gerai apžiūrėtas ir įsitikinta, kad nėra rimtesnių pasekmių. Vaikui sloguojant, mes pasiliekame teisę bet kurią akimirką tėvų paprašyti atvykti jo pasiimti.

Erkės. Darželio teritorijoje gali būti erkių, nešiojančių encefalitą ir Laimo ligą. Tačiau jos nėra tokios pavojingos vaikams iki 7 metų, jeigu yra tinkamai laikomasi prevencinių priemonių. Jeigu nėra kitokio individualaus susitarimo, mes, pastebėję į vaiką įsisiurbusią erkę, ją nedelsiant pašalinsime, o įkandimo vietą pažymėsime apibraukdami rašymo priemone. Plačiau skaitykite čia.

Įkandimai. Darželio teritorijoje gali būti musyčių, uodų, širšių ir kt. vabzdžių ir smulkių gyvūnų, galinčių įkąsti. Jeigu Jūsų vaikas yra alergiškas kokiems nors įkandimams – apie tai mus prašome informuoti iš anksto.

Alergijos. Darželio teritorijoje gali būti augalų ar gyvūnų, kurie gali sukelti alergiją. Jeigu Jūsų vaikas yra alergiškas kokiems nors augalams ar gyvūnams – apie tai mus prašome informuoti iš anksto.

Traumos. Darželio lankymo metu egzistuoja normali rizika, kad vaikas gali užsigauti, susižeisti, patirti traumą. Įvykus incidentui mes taikysime adekvačias priemones, apimant, bet neapsiribojant, dezinfekuojančias ir / arba skausmą malšinančias priemones, pirmają pagalbą ar medikų iškvietimą. Apie medikų iškvietimą Jus informuosime nedelsiant.

Priemonės. Jeigu nėra individualiai sutarta kitaip, mes pagal poreikį profilaktiškai naudojame natūralias priemones, kurios padeda apsisaugoti nuo erkių ir kitų vabzdžių įkandimų, utėlių atsiradimo ir pan. Tačiau, jeigu norite, kad profilaktinė apsauga būtų nuolatinė ir sisteminga, prašome pasirūpinti reikiamomis priemonėmis bei mus instruktuoti, kada, ką ir kaip naudoti.

Maisto papildai. Mes vaikams neduodame jokių maisto papildų. Išimtys taikomos tais atvejais, kai yra sutariama individualiai ir pateikiamos aiškios instrukcijos.

Daiktai

Maistas. Užkandžiai vaikams turėtų būti pakuojami daugkartinėse dėžutėse ir taip, kad po valgymo neliktų šiukšlių. Vanduo gali būti termose ar vandens buteliuke. Mes gamtoje vengiame saldainių, kramtomos gumos, kitų saldumynų bei saldžių gaiviųjų gėrimų. Jeigu vaikas atsineša savo maistą pusryčiams / pietums / pavakariams, jis turi būti įvairus, sotus, bent kartą dienoje – šiltas (spec. termose). Lauko darželis atsinešto maisto papildomai neruošia, nešildo, nešaldo – tik patiekia vaikui tokį, koks yra atneštas.

Kuprinė. Kuprinė turi būti vaikui patogi ir ne per sunki. Joje prašome užtikrinti šiuos daiktus:

  • gertuvę su vandeniu arba termosą su vandeniu arba šilta arbata (šaltesniu metu) –  užpildytą iki pusės,
  • vienkartinių servetėlių pakelį,
  • polietileninį maišelį šlapių drabužių laikymui,
  • vieną komplektą atsarginių drabužių: apatinius (arba sauskelnes), pėdkelnes arba apatines kelnes (šaltesniu metu), viršutines kelnes ir kojines vaikams iki 3 m., sauskelnes, jei vaikas jas naudoja.

Žaislai. Vaikai į darželį gali atsivešti žaislus iš namų, bet už jų praradimą ar sugadinimą personalas neatsako.

Sauskelnės. Vaikams, kurie naudoja sauskelnes, Lauko darželyje būtina palikti reikiamą kiekį sauskelnių, kurios turi būti lipinamos, o ne užmaunamos.

Žymėjimas. Prašome pažymėti visus vaiko daiktus – užrašyti vaiko vardą ant drabužių, avalynės, gėrimo buteliuko, maisto dėžutės, miegojimo priemonių, higienos ir kt. reikmenų. Pastebėję nepažymėtus daiktus, mes juos pažymėsime savo nuožiūra (bet kokiu rašikliu ir gerai matomoje drabužio vietoje.).

Parama. Galima siūlyti lauko darželiui paramą dovanojant daiktus arba skiriant savo asmeninį laiką, prisidedant darbais, dalinantis turimais ryšiais ir t. t.

Apranga

Aprengimas. Rūbų turėti geriau daugiau, nei per mažai. Nereikalingą sluoksnį visuomet galima nusirengti. Svarbu, kad vaikas būtų apsirengęs oro sąlygas atitinkančia apranga.

Atsarga. Siekiant užtikrinti vaiko pilnavertį dalyvavimą Lauko darželio veiklose, jo gerą savijautą bei būtinų higienos normų laikymąsi, Lauko darželyje būtina turėti šiuos atsarginius daiktus:

Apranga / Vaiko amžius 1-2 m. 3-4 m. 5-6 m.
 Apatinis sluoksnis: kelnaitės, kojinės. Šaltu sezonu papildomai: termo kelnės ir marškinėliai, šiltos kojinės. 3 vnt.  2 vnt.  1 vnt.
 Vidurinis sluoksnis: marškinėliai ilgomis rankovėmis, treninginės kelnės siaurėjančiais galais, džemperis / megztinis. Šiltu sezonu medžiagas rinktis natūralių pluoštų, šviesios medžiagos.  3 vnt.   2 vnt. 1 vnt.
 Viršutinis sluoksnis: Šaltu sezonu atskiras arba ištisinis kombinezonas, pirštinės, kepurė. Šiltesniu sezionu lengvesni viršutiniai rūbai.  1 vnt.  1 vnt.  1 vnt.
 Vandeniui atspari apranga: lietaus striukė, kelnės, pirštinės, kepurė (pagal poreikį).  1 vnt.  1 vnt.  1 vnt.
 Karštuoju sezonu papildomai: kepurė nuo saulės, maudymosi apranga, apsaugos priemonės nuo saulės ir vabzdžių, erkių.  1 vnt.  1 vnt.  1 vnt.
 Avalynė: sandalai (pvz. crocs), guminiai batai, Šaltu sezonu: žieminiai batai, šlepetės vaikščiojimui patalpose.  1 vnt. 1 vnt.  1 vnt.
 Sauskelnės. Rekomenduojame užlipdomais kraštais, o ne užmaunamas.  pagal poreikį  pagal poreikį  –

Rūbų sluoksniavimas šaltu sezonu. Sluoksniavimo tikslas – aprengti vaikutį ne daugiau nei reikia šilumai palaikyti, tuo pačiu neprarandant patogaus judėjimo džiaugsmo. Sluoksniavimo įpatumus lemia vaiko amžius, judrumas ir oro temperatūra.

Apatinis. Pirmasis rūbas, dengiantis kūną ir garinantis drėgmę. Efektyvus kai glaudžiai priglunda prie kūno ir yra plonas – marškinėliai be sagų ir pėdkelnės arba termo kelnės. Labai svarbu, kad apatinio sluoksnio rūbeliai nebūtų per dideli (užraitytos rankovės ar kelnių galai užspaudžia kraujotaką ir vaiko galūnės šala) ir per maži (pasilenkus rūbelis susislenka į viršų ir vaiko nugarytė, pilvukas ar blauzdos lieka nuogos).

Vidurinis. Storiausias sluoksnis sulaikantis šilumą. Šiame sluoksnyje efektyviausias vilnos arba ‘flysinės’ medžiagos megztukas, treninginės kelnės siaurėjančiais galais ir plonos vilnos kojinės.

Išorinis. Izoliuojantis nuo išorės poveikio sluoksnis. Kombinzonas arba lietaus apranga ir jų savybės labai svarbios kokybiškam vaiko būvimui lauke. Lauko darželis bet kurio amžiaus vaikams rekomenduoja atskirą arba ištisinį kombinzoną su aukštu atsparumu drėgmei ir guminius (ne impregnuotus) drabužius laukui.

1-3m. amžiaus vaikai mažai judrūs, dar negebantys aiškiai pasisakyti kada jiems šalta/ karšta.

Tinkamiausias apatinis sluoksnis – vilna arba medvilnės (pėdkelnės, marškinėliai). Tinkamiausias vidurinis sluoksnis – storesnis megztukas, treninginės kelnės (jei kombinzonas pastorintas, treninginių kelnių nereikia!), kojinės medvilninės/termo ir plonos vilnos/pastorintos sintetinės kojinytės. Tinkamiausias išorinis sluoksnis – atskiras arba ištisinis kombinzonas su „insulate/thinsulate“ sluoksniu ir turintis aukštą atsparumą drėgmei. Kombinzonas turi turėti vidinius rankogalius ir gumytes ant batų.

4-6m. amžiaus vaikai labai judrūs, greit sušyla/suprakaituoja. Tokio amžiaus vaikams reikalingi drėgmės nesulaikantys rūbai.

Tinkamiausias apatinis sluoksnis – vilna arba sintetiniai termo rūbai (kelnės, marškinėliai). Tinkamiausias vidurinis sluoksnis – vidutinio storio megztukas, treninginės kelnės (jei temperatūra žemesnė nei – 10 laipsnių!), kojinės termo arba plonos vilnos kojinytės! Tinkamiausias išorinis sluoksnis – ištisinis arba dviejų dalių kombinzonas su „insulate/thinsulate“ sluoksniu ir turintis aukštą atsparumą drėgmei. Kombinzonas turi turėti vidinius rankogalius ir gumytes ant batų.

Skolinimas. Darželyje reikalui esant naudojami bendri darželio atsarginiai drabužiai ir avalynė. Vaikučiui parvykus su darželio atsarginiais drabužiais ar avalyne, prašome juos išskalbti/išvalyti ir gražinti darželiui.

Įsigyjimas

Lauko darželio bendruomenė turi galimybę pasinaudoti 15-30 proc. nuolaidomis įsigyjant vaikiškus drabužius, avalynę ir inventorių (kuprinės, termosai ir pan.) el. parduotuvėje parduotuve.lauke.lt. Ten Jums taip pat bus suteikta konsultacija renkantis norimą daiktą.